Piękny, śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób. Niestety, matka natura nie wszystkich obdarzyła genami, które mogłyby to marzenie urzeczywistnić. Wiele osób ma ciemniejszy odcień kości i zęby bardziej wyglądają na szaro-żółte niż białe. Jednak tak naprawdę nie jest ważny koloryt uzębienia, a jego stan zdrowia.

Na czym polega endodoncja i kiedy się ją wykonuje?

Za psucie się zębów odpowiada wiele czynników. Jednym z głównych jest oczywiście niedostateczna higiena jamy ustnej, choć dużą rolę odgrywają tu także geny. Niektórzy mają po prostu tendencję do próchnicy i uszkadzania się miazgi. Na całe szczęście, stomatologia rozwinięta jest już tak bardzo, że niemal każdy ząb dentyści są w stanie odratować. Jedną z poważniejszych form leczenia jest leczenie kanałowe, inaczej zwane endodoncją.

Czy każdy pacjent może poddać się leczeniu kanałowemu?

Nietrudno jest stwierdzić dentyście, kiedy pacjent powinien poddać się zabiegowi leczenia kanałowego. Miazga zębowa w krytycznym stanie, potworny ból zęba, stan ropny w kanale zębowym. To wszystko naprawić może endodoncja mikroskopowa. To forma leczenia kanałowego, do której używa się mikroskopu. Dzięki temu narzędziu, stomatolog ma jak najjaśniejszy obraz sytuacji. Bardzo często przy leczeniu kanałowym wykonuje się również zdjęcie RTG, które dobrze obrazuje co się tak naprawdę dzieje z zębem. Niestety, zdjęcia rentgenowskiego nie powinno się wykonywać w stanie błogosławionym. Czy oznacza to, że pacjentki ciężarne nie mogą korzystać z dobrodziejstw endodoncji mikroskopowej? Otóż nie do końca. W drugim trymestrze można poddać się leczeniu kanałowemu, jeśli jest ono absolutnie niezbędne. Należy pamiętać, że tak naprawdę stany zapalne (również te powstałe w jamie ustnej) są niekiedy bardziej niebezpieczne dla płodu niż samo leczenie. Znieczulenie stomatologiczne nie jest szkodliwe dla płodu. Warto również przypomnieć, że w czasie ciąży zęby są bardzo narażone na stany zapalne, kruszenie się, itd.

Jakie powikłania mogą pojawić się po zabiegu endodoncji mikroskopowej?

Zabieg leczenia kanałowego jest bezpieczny i nie generuje wielu powikłań. Oczywiście, ciężko obyć się bez bólu, który pojawia się po kilku godzinach od wykonania zabiegu. Przez kilka dni występować może opuchlizna, utrudniająca spożywanie pokarmów czy napojów. Endodoncja mikroskopowa bardzo rzadko kończy się koniecznością przyjmowania antybiotyków lub leków przeciwzapalnych. Jeśli jednak dany przypadek wymaga takiej interwencji, z pewnością powinna być ona skonsultowana z lekarzem, który zabieg przeprowadzał.